Ar žinojote, kad žarnynas dar yra vadinamas antrosiomis smegenimis? Ir visiškai pagrįstai, nes žarnynas daro poveikį mūsų fizinei ir dvasinei gerovei. Rūpindamiesi savo žarnynu, rūpinatės ir savo vidine energija, esate sveikesni.
Žarnynas yra didžiausias žmogaus imuninės sistemos organas. Gerai veikiantis žarnynas yra tiesiogiai susijęs su mūsų sveikata. Gyvybiškai reikalingas medžiagas mes gauname iš suvirškinto maisto. Kartu su gėrimais ir maistu į žarnyną gali patekti ir organizmui kenksmingos medžiagos, pavyzdžiui, alergenai. Žarnyno paskirtis yra užkirsti kelią šioms medžiagoms patekti į mūsų organizmą.
Žarnynas saugo organizmą nuo kenksmingų medžiagų, nes žarnų sienelės yra pakankamai tankios. Subalansuota mikroflora padeda žarnų sienelėms išlikti sveikoms. Tačiau kartais stresas, antibiotikai ar netinkamas maitinimasis išbalansuoja bakterijų pusiausvyrą, todėl žarnyne esančių žalingų bakterijų skaičius pradeda žymiai viršyti naudingų bakterijų kiekį. Tokiu atveju į organizmą patenka kenksmingos medžiagos, todėl atsiranda uždegimai ir alergijos, pradeda skaudėti pilvą dėl atsiradusių dujų ar pilvo pūtimo.
Jeigu žarnyne yra daugiau naudingų bakterijų, organizmas yra sveikesnis. Gerosios žarnyno bakterijos slopina ūmų žarnyno uždegimą – viduriavimą ir kitas infekcijas, alergijas, lėtinius žarnyno uždegimus ir funkcinius žarnyno negalavimus.
Kartais ir nepagalvojame, kad mūsų žarnyne vykstantys procesai įtakoja smegenų veiklą ir gerovę. Žarnyno mikrobai ir bakterijų pusiausvyra yra tiesiogiai susiję su mūsų smegenimis. Jeigu žarnynas yra tvarkoje, smegenys dirba geriau.
Funkciniai žarnyno veiklos sutrikimai daro įtaką mūsų nuotaikai ir gali sukelti net ir tokias rimtas psichines problemas, kaip depresija ir chroniškas nuovargis. Funkciniai žarnyno veiklos sutrikimai ir dirgliosios žarnos sindromas (IBS) yra labiausiai paplitę smegenų ir žarnyno tarpusavio sąveikos problemų pavyzdžiai.